Instalacja sprzętu Ge Appliances Aek12

Instalacja sprzętu GE Appliances Aek12 jest prosta i szybka. Wystarczy wybrać odpowiednią opcję montażu dla swojej aplikacji i podłączyć zasilanie i przewody wody do urządzenia. Po zainstalowaniu urządzenia można szybko i łatwo wyregulować ustawienia i korzystać z wszystkich funkcji, jakie oferuje to urządzenie. Urządzenia GE Appliances Aek12 są dostępne w różnych rozmiarach i konfiguracjach, co pozwala na dopasowanie ich do wszelkiego rodzaju aplikacji i potrzeb.

Ostatnia aktualizacja: Instalacja sprzętu Ge Appliances Aek12

Please add exception to AdBlock for elektroda. pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Thank you very much for proposing a new subject! After verifying you will receive points!

Ryszard49 02 May 2017 11:54 1290

 • #1Level 38  

  #1

  Witam.
  Instalacja 2 przewodowa, podłączenie piekarnika. Z piekarnika wychodzą 3 przewody. Jak podłączyć?.
  Pozdrawiam.

 • #2kozi966

  Moderator of Electricians group  #2

  Coś więcej na temat instalacji? Jaki układ sieciowy jest dostarczany od strony zakładu energetycznego?

 • #3#3

  kozi966, w gniazdkach są 2 przewody, niebieski na kołek.

 • #4mawerix123Level 39  #4

  kozi966 wrote:

  Jaki układ sieciowy jest dostarczany od strony zakładu energetycznego?

  Odpowiedź...

  Ryszard49 wrote:

  kozi966, w gniazdkach są 2 przewody, niebieski na kołek

  Zostaw to fachowcowi jeśli nie jesteś w stanie ustalić układu sieci zasilającej.

 • #5#5

  mawerix123, w czym widzisz problem?.

 • #6Wojciech. Level 35  #6

  @Ryszard49 Kolega pyta o budowę, rodzaj sieci elektrycznej. Zapewnemasz TN-C. Znasz elektromontera który wykonywał Ci tą sieć?

 • #7#7

  Wojciech. , dlaczego jako zwykły użytkowniki mam niby znać budowę sieci elektrycznej?.

 • #8#8

  @Ryszard49 Jeśli nie posiadasz dokumentacji to dzwoń do zakładu energetycznego.

 • #9#9

  Układ sieciowy jest zapisany w umowie z operatorem sieci ( w warunkach technicznych). Bez tego dalsza dyskusja o podłączeniu jest bezsensowna.

 • #10#10

  Panowie, to była kolejna moja prowokacja aby wykazać jaki jest poziom tego forum. Jestem, (byłem) elektrykiem. Posiadam w moim gospodarstwie domowym aktualne pomiary elektryczne. Piekarnik jak i czajnik podłączyłem do istniejących gniazdek i wszystko jest zgodnie z przepisami. Takich instalacji w Bydgoszczy jest w około 180 tysięcy gospodarstw domowych. Panowie wyluzujcie w temacie ponieważ nie przystoi elektrykowi wypisywać takich komentarzy.

 • #11#11

  Ryszard49 wrote:

  Panowie, to była kolejna moja prowokacja aby wykazać jaki jest poziom tego forum.

  A jesteś w stanie w kilku zdaniach wytłumaczyć, co ci się nie podoba?
  "Sprowokowałeś" dyskusję w której nie jesteś w stanie odpowiedzieć na zadane pytania, a które to są dość ważną kwestią przy podłączeniu urządzeń wykonanych w pierwszej klasie ochronności.
  Nie znając układu sieciowego nie wiemy czy można je podłączyć czy nie.
  Posiadając w domu układ TN, dla dwużyłowej instalacji, można wykonać zerowanie pod pewnymi warunkami (mostek styku ochronnego ze stykiem neutralnym w gniazdku) - istnieje przewód zerowy.
  Posiadając układ TT, przewód zerowy nie istnieje, zatem nie wolno wykonać połączenia styku ochronnego ze stykiem neutralnym w gniazdku.

  Stąd podstawowe i najważniejsze pytanie o układ sieciowy.Skoro jesteś:

  Ryszard49 wrote:

  Jestem, (byłem) elektrykiem

  To tak banalne pytanie powinno być dla ciebie drobnostką a znajomość zasad ochrony przeciwporażeniowej, moim zdaniem, nie powinna sprawiać problemów.
  Jak widać sprawia i mogę jedynie zasugerować ponowne przeszkolenie się z wyżej wymienionych zasad.

  Ryszard49 wrote:

  Panowie wyluzujcie w temacie ponieważ nie przystoi elektrykowi wypisywać takich komentarzy.

  Mi się wydaje, że to właśnie elektrykowi nie przystoi pisać, że wszędzie jest mostek "niebieski na kołek".

 • #12#12

  kozi966, mój temat nieco boli. Czy uważasz że posiadając instalację 2 przewodową z aktualnymi pomiarami elektrycznymi mogę mieć jakiekolwiek obawy do podłączenie do gniazdek z "bolcem" jakiegokolwiek sprzętu z wtyczką 3 przewodową?. Jeżeli tal to proszę o konkretne przepisy które mi tego zabraniają.

 • #13#13

  Ryszard49 wrote:

  Czy uważasz że posiadając instalację 2 przewodową z aktualnymi pomiarami elektrycznymi mogę mieć jakiekolwiek obawy do podłączenie do gniazdek z "bolcem" jakiegokolwiek sprzętu z wtyczką 3 przewodową?

  Przeczytaj co napisałeś w pierwszym poście, napisz mi gdzie tam jest informacja o posiadanych aktualnych pomiarach elektrycznych?
  W ciemno mieliśmy zgadywać, co masz w obiekcie?Uważam, że z informacji jakie podałeś w pierwszym i kolejnych postach (do postu #10) nic nie wiedzieliśmy o twojej instalacji. Szklanych kul nie posiadamy a zatem takie podłączenie jak zasugerowałeś mogło być niebezpieczne i niezgodne z normami.Więc co wynika z Twojej prowokacji?

 • #14#14

  kozi966, więc jeszcze raz czy mogę podłączyć do gniazdka z "bolcem" dowolny sprzęt z wtyczką z 3 wyprowadzeniami? Jeżeli tak to jakie muszę spełnić warunki?.
  Wiem że elektrycy mają w zasadzie doczynienia z 5 przewodami ale to i tak niektórych przerasta.

 • #15#15

  Ryszard49 wrote:

  więc jeszcze raz czy mogę podłączyć do gniazdka z "bolcem" dowolny sprzęt z wtyczką z 3 wyprowadzeniami?

  Nie wiem, nie wdziałem zapisów protokołu kontrolnego.Jeżeli jest tam wpisane, że instalacja nadaje się do eksploatacji, widnieje układ sieci TN w zapisach a nigdzie w uwagach nie ma, że należy doprowadzić odpowiednie przewody ochronne do gniazd i zdjąć mostki z powodu innego układu sieciowego, to myślę, że podłączenie poprzez zerowanie jest jak najbardziej na miejscu.Nie odpowiedziałeś jak dotąd na pytanie na dot. układu sieciowego, więc nie wiem co można a czego nie można w twoim obiekcie.

  Ryszard49 wrote:

  Jeżeli tak to jakie muszę spełnić warunki?

  Jak wyżej, potwierdzić układ sieciowy.
  To takie trudne? Jedno pytanie zamknęłoby tą dyskusję.

 • #16karolarkLevel 42  #16

  Ryszard49 wrote:

  kozi966, w gniazdkach są 2 przewody, niebieski na kołek.

  Jeżeli już się czepiamy to najpierw zasilałeś czy chroniłeś?

 • #17#17

  karolark, to pytanie jest zbędne, jeżeli mam odpowiednie "papiery" to nie moja w tym głowa.
  Dla uspokojenia Panów elektryków, piekarnik przyszedł z wtyczką. Włączyłem, działa, reszta w gestii pomiarowca, czyli mojej. A sobie to raczej wierze. Pozdrowienia dla Panów elektryków.

 • #18gimakLevel 40  #18

  Ryszard49 wrote:

  Piekarnik jak i czajnik podłączyłem do istniejących gniazdek i wszystko jest zgodnie z przepisami.

  I to nie tylko w Bydgoszczy. Ja po zarobieniu paru ostrzeżeń, wyleczyłem się z brania udziału w dyskusjach na podobne tematy. Śmieszą mnie dyskusje typu jak podłączyć nowy żyrandol mający trzy lub cztery przewody (w tym ochronny), gdy z sufitu wystają dwa lub trzy przewody (bez ochronnego) - ja nie widzę w tym żadnego problemu. W nowych przepisach, które wchodziły w życie była taka klauzula, że obowiązują w nowych instalacjach, a w istniejących, obowiązek ich wprowadzenia był w przypadku remontu lub modernizacji danej instalacji, a wymiana np. żyrandola pod te pojęcia nie kwalifikuje się.
  Problem wg mnie zaczyna się wtedy gdy moc (prąd) podłączanego urządzenia przekracza dopuszczalny prąd instalacji do której ma on być podłączone.

  Moderated By kozi966:

  Szanowny kolego, otrzymałeś JEDNO ostrzeżenie za wypisywanie takich wiadomości:

  Quote:

  Czarny i brążowy z żyrandola podłącz kolejno do czarnych pod sufitem, niebieski z żyrandola do niebieskiego pod sufitem, a żółte z żyrandola zostaw luźne.


  Więc nie kilka. W dodatku jak najbardziej uargumentowane.
  Co więcej, wymiana żyrandola, to nie wymiana instalacji i podłączenie ochronne było, jest i będzie wymagane. Nie ważne czy instalacja ma trzecią żyłę czy jej nie ma.
  Informuję, że następnym razem nie skończy się tylko na ramce moderacyjnej.
 • #19#19

  Ryszard49 wrote:

  karolark, to pytanie jest zbędne, jeżeli mam odpowiednie "papiery" to nie moja w tym głowa.
  Dla uspokojenia Panów elektryków, piekarnik przyszedł z wtyczką.

  Jak masz zielone światło na przejściu, to też nie twoja w tym głową aby się upewnić, że nic nie jedzie?
  Z tej dyskusji wynika tylko to, że działa i niekoniecznie to, że bezpiecznie.Zamykam, gdyż dyskusja jest bezcelowa. Autor jest elektrykiem.

1 GA-G4M-Combo Płyta główna dla procesorów LGA775: Intel Core / Intel Pentium / Intel Celeron Podręcznik użytkownika Rev. 30

2 Spis treści Rozdział Instalacja sprzętu Przed instalacją Specyfikacja Instalacja procesora i wentylatora procesora Instalacja procesora Instalacja wentylatora procesora Instalacja pamięci Konfiguracja pamięci Dual Channel (pamięć dwukanałowa) Instalacja pamięci Instalacja kart rozszerzeń Opis tylnego panelu I/O (We/Wy) Opis złączy wewnętrznych... 4 * W celu uzyskania dodatkowych informacji na temat użytkowania produktu, proszę odwołać się do angielskiej wersji podręcznika użytkownika dostępnej na stronie GIGABYTE

3 Rozdział Instalacja sprzętu - Przed instalacją Płyta główna zawiera wiele delikatnych obwodów elektronicznych i komponentów, które mogą zostać uszkodzone w wyniku wyładowania elektrostatycznego (ESD). Przed instalacją płyty głównej należy zapoznać się z informacjami dostępnymi w podręczniku użytkownika i wykonać podane poniżej czynności: Przed instalacją nie należy usuwać naklejek obecnych na płycie głównej. Naklejki te są wymagane do weryfikacji gwarancji. Należy wyłączyć komputer i odłączyć jego przewód zasilający. Po podłączaniu komponentów do płyty głównej należy upewnić się, czy są mocno i pewnie osadzone. W czasie instalacji płyty głównej należy unikać dotykania wszelkich metalowych przewodów lub złączy. Podczas instalacji komponentów elektronicznych (procesor, RAM) warto zastosować opaskę uziemiającą chroniącą przed wyładowaniami elektrostatycznymi lub w razie jej braku zadbać o to by dłonie były suche, a przed rozpoczęciem instalacji komponentów elektronicznych dotknąć metalowego przedmiotu w celu usunięcia nagromadzonych ładunków elektrycznych. Przed instalacją komponentów elektronicznych należy położyć je na macie antystatycznej lub umieścić w specjalnym pojemniku antystatycznym. Przed odłączeniem złącza zasilania od płyty głównej należy sprawdzić, czy wyłączony jest zasilacz. Przed włączeniem komputera należy sprawdzić, czy napięcie zasilacza zostało ustawione zgodnie z lokalnym standardem napięcia. Przed użyciem produktu, należy sprawdzić czy są podłączone wszystkie kable i złącza zasilania. Aby zapobiec uszkodzeniu płyty głównej nie należy dopuszczać do kontaktu śrub z obwodami płyty głównej lub jej komponentami. Należy upewnić się, że nie pozostawiono śrub na płycie głównej lub w obudowie komputera. Nie należy ustawiać komputera na nierównej powierzchni. Nie należy narażać komputera na wysokie temperatury. Włączenie zasilania komputera podczas procesu instalacji może doprowadzić do uszkodzenia komponentów komputera i być niebezpieczne dla użytkownika. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości związanych z instalacją sprzętu lub po wystąpieniu problemu związanego z używaniem produktu należy skontaktować się z certyfikowanym technikiem komputerowym lub dostawcą sprzętu Instalacja sprzętu

4 -2 Specyfikacja Procesor LGA775 dla Intel Core 2 Extreme / Intel Core 2 Quad /Intel Core 2 Duo / Intel Pentium procesor / Intel Celeron (Aktualna lista obsługiwanych procesorów dostępna na stronie internetowej GIGABYTE) Wielkość pamięci cache L2 różni się w zależności od procesora Magistrala 333/066/800 MHz FSB Chipset Pamięć Karta graficzna Karta dźwiękowa Mostek północny: Intel G4 Express Mostek południowy: Intel ICH7 DDR3: -- 2 x złącza pamięci DDR3 DIMM, 5V (obsługa do 4 GB pamięci)(uwaga) -- Obsługa pamięci dwukanałowej -- Obsługa pamięci DDR3 333(O. C. )/066/800 MHz DDR2: -- 2 x złącza pamięci DDR3 DIMM, 8V (obsługa do 8 GB pamięci)(uwaga) -- Obsługa pamięci dwukanałowej -- Obsługa pamięci DDR3 066(O. )/800/667 MHz (Uwaga: Wsparcie dla jednoczesnej pracy modułów DDR2 i DDR3 jest niedostępny. Aktualną listę obsługiwanych pamięci znajdziesz na stronie internetowej GIGABYTE) Mostek północny: -- x D-Sub port Wbudowany układ VIA VT708S Obsługa High Definition Audio Ilość kanałów audio 2/4/5. Obsługa wyjścia S/PDIF Wejście CD Karta sieciowa x Wbudowany układ Atheros AR85 (0/00/000 Mbit) Złącza rozszerzeń x złącze PCI Express x6, x6 x złącza PCI Express x 2 x złącza PCI Mostek południowy: -- x złącze IDE z obsługą ATA-00/66/33, umożliwiające podłączenie 2 urządzeń IDE -- 4 x złącza SATA 3Gb/s, umożliwiające podłączenie do 4 urządzeń SATA 3Gb/s Układ ite IT878F: -- x złącze stacji dyskietek pozwalające na podłączenie stacji dyskietek Zintegrowany z mostkiem południowym: -- Do 8 portów USB 2. 0/. (4 na tylnym panelu, 4 poprzez wyprowadzenie USB podłączone do wewnętrznego złącza USB) Przechowywanie danych USB Instalacja sprzętu -4-

5 Złącza wewnętrzne Tylny panel We/Wy Kontroler We/Wy x 24-pinowe złącze zasilania ATX x 4-pinowe złącze zasilania ATX 2V x złącze napędu dyskietek elastycznych x złącze IDE 4 x złącza SATA 3Gb/s x złącze wentylatora procesora x złącze wentylatora systemowego x złącze panelu przedniego x złącze panelu przedniego audio x złącze wejścia CD x złącze wyjścia S/PDIF 2 x złącza USB 2. x złącze portu szeregowego x złącze CLEAR CMOS x port klawiatury PS/2 x port myszy PS/2 x port równoległy x port szeregowy x port D-Sub 4 x portów USB 2. x port RJ-45 3 x gniazda audio (Wejście liniowe/wyjście liniowe/wejście mikrofonu) Układ ite IT878F Monitoring Sprzętowy Monitorowanie napięcia zasilającego Monitorowanie temperatury procesora/systemu Monitorowanie prędkości obrotowej wentylatora procesora/systemu Ostrzeżenie o przegrzaniu procesora Ostrzeżenie o awarii wentylatora procesora/systemu Inteligentne sterowanie prędkością wentylatora procesora/systemu BIOS 2 x 8-Mbitowe układy pamięci flash Licencjonowany AWARD BIOS Obsługa technologii DualBIOS PnP. 0a, DMI 2. 0, SM BIOS 2. 4, ACPI. 0b (uwaga 2) Instalacja sprzętu

6 Dodatkowe funkcje Pakiet oprogramowania System Operacyjny Wymiary Obsługa Q-Flash Obsługa Xpress BIOS Rescue Obsługa Download Center Obsługa Xpress Install Obsługa Xpress Recovery2 (uwaga 3) Obsługa EasyTune Obsługa Easy Energy Saver Obsługa SMART Recovery Obsługa Auto Green Obsługa ON/OFF Charge Obsługa Q-Share (uwaga 4) Norton Internet Security (wersja OEM) Obsługa Microsoft Windows 7/Vista/XP ATX; 24, 4 cm x 2, 0 płytki cm (Uwaga) (Uwaga 2) (Uwaga 3) (Uwaga 4) Z powodu ograniczenia 32-bitowego systemu operacyjnego Windows, gdy instalowana jest pamięć fizyczna większa niż 4 GB, wyświetlany rzeczywisty rozmiar pamięci będzie mniejszy niż 4 GB. Monitorowanie prędkości obrotowej wentylatora procesora wymaga zainstalowania odpowiedniego modelu wentylatora procesora. Dostępne funkcje programu EasyTune mogą zależeć od modelu płyty głównej. Z powodu ograniczeń sprzętowych do poprawnego działania programu Easy Energy Saver należy zainstalować procesor z serii Intel Core 2 Extreme/Core 2 Quad/Core 2 Duo/ Pentium Dual-Core/Celeron Dual-Core/Celeron 400. Instalacja sprzętu - 6 -

7 -3 Instalacja procesora i wentylatora procesora Przed instalacją procesora należy sprawdzić, czy spełnione są następujące warunki: Upewnij się, czy płyta główna obsługuje instalowany procesor. (Aktualną listę obsługiwanych procesorów znajdziesz na stronie internetowej GIGABYTE. ) Aby zapobiec uszkodzeniu sprzętu, przed instalacją procesora zawsze wyłączaj komputer i odłączaj jego przewód zasilający. Instalacja procesora w gnieździe płyty głównej możliwa jest tylko w jednym położeniu. Procesor powinien zostać zainstalowany w gnieździe bez użycia siły. Pomiędzy procesorem a wentylatorem procesora należy nałożyć równą warstwę pasty termoprzewodzącej. Przed uruchomieniem systemu upewnij się, że zainstalowany został wentylator procesora. W przeciwnym przypadku może nastąpić przegrzanie i trwałe uszkodzenie procesora. Ustaw częstotliwość magistrali procesora zgodnie z jego specyfikacją. Nie zaleca się ustawiania częstotliwości magistrali systemowej powyżej wartości wynikających ze specyfikacji, ponieważ może to prowadzić do niestabilnej pracy systemu lub wręcz jego awarii. Ustawiając częstotliwość powyżej jej wartości nominalnej należy zwrócić szczególną uwagę na specyfikacje innych podzespołów komputera takich jak procesor, karta graficzna, pamięć, dysk twardy itd. -3- Instalacja procesora A. Znajdź nacięcia złącza procesora na gnieździe płyty głównej i wcięcia na procesorze. Gniazdo LGA775 Nacięcie złącza procesora Nacięcie złącza procesora Procesor LGA775 Ścięty róg wskazujący pierwszy pin gniazda procesora Wcięcie Wcięcie Trójkąt wskazujący pierwszy pin procesora Instalacja sprzętu

8 B. Aby poprawnie zainstalować procesor na płycie głównej wykonaj następujące czynności: Aby zapobiec uszkodzeniu procesora, upewnij się, że komputer jest wyłączony, a kabel zasilający odłączony od gniazdka. Dźwignię gniazda procesora Krok: Delikatnie unieś do góry metalową dźwignię na gnieździe procesora. Krok 2: Unieś metalową płytkę na gnieździe procesora. (nie dotykaj pinów w gnieździe) Krok 3: Usuń plastikową osłonę socketu. (Aby chronić gniazdo procesora przed uszkodzeniem, zawsze zakładaj osłonę kiedy procesor nie jest zainstalowany) Krok 4: Trzymając pewnie procesor pomiędzy kciukiem a palcem wskazującym, wyrównaj mały złoty trójkąt na brzegu procesora z rogiem wskazującym pin pierwszy na gnieździe procesora (lub zrównaj wcięcia na procesorze z nacięciami na złączu) i delikatnie włóż procesor do gniazda. Krok 5: Gdy procesor jest już prawidłowo osadzony, należy umieścić na nim płytkę zabezpieczającą i przesunąć dźwignię gniazda procesora z powrotem do pozycji zamkniętej. Instalacja sprzętu -8-

9 -3-2 Instalacja wentylatora procesora W celu poprawnego zainstalowania wentylatora procesora na płycie głównej zastosuj się do poniższych kroków. (Jako przykład użyty został wentylator Intel typu box. ) Kierunek strzałki na kołku męskim Kołek męski Górna część kołka żeńskiego Kołek żeński Krok: Nałóż równą warstwę pasty termoprzewodzącej na powierzchnię zainstalowanego procesora. Krok 2: Krok 3: Umieść wentylator procesora na procesorze, upewnij się, że kołki są skierowane do odpowiednich otworów na płycie głównej. Dociśnij kołki po przekątnej. Krok 4: Przy dociskaniu każdego z kołków powinieneś usłyszeć kliknięcie. Upewnij się, że kołki męski i żeński są prawidłowo połączone (szczegółowe informacje na temat instalacji zawarte są w instrukcji dołączonej do wentylatora). Krok 5: Po instalacji sprawdź drugą stronę płyty głównej. Jeśli po włożeniu kołek wygląda jak na tym zdjęciu, instalacja jest zakończona. Krok 6: Na koniec, podłącz przewód zasilania wentylatora do złącza wentylatora procesora na płycie głównej. Przed instalacją sprawdź, czy kierunek strzałki na kołku męskim nie jest skierowany do wewnątrz. Obróć kołek w kierunku wskazywanym przez strzałki, aby odłączyć zaczepy wentylatora. Obrócenie kołka w przeciwną stronę powoduje jego zamknięcie. Wentylator może przylgnąć do procesora na skutek stwardnienia pasty termicznej. Aby temu zapobiec, zaleca się zastosowanie do odprowadzenia ciepła taśmy termicznej zamiast pasty lub zachowanie dużej ostrożności podczas odłączania wentylatora. -9- Instalacja sprzętu

10 -4 Instalacja pamięci Przed instalacją modułów pamięci należy sprawdzić, czy spełnione są następujące warunki: Sprawdź, czy pamięć jest obsługiwana przez płytę główną. Zaleca się stosowanie pamięci o podobnej wielkości, specyfikacjach i marce. (Aktualną listę obsługiwanych pamięci znajdziesz na stronie internetowej GIGABYTE). Aby zapobiec uszkodzeniu sprzętu, przed instalacją lub odłączeniem modułów pamięci należy sprawdzić, czy wyłączone jest zasilanie komputera. Konstrukcja modułów pamięci umożliwia ich bardzo łatwe wkładanie. Moduł pamięci można zainstalować tylko w jednym kierunku. Jeśli nie można włożyć modułu należy go obrócić. -4- Konfiguracja pamięci Dual Channel (pamięć dwukanałowa) Ta płyta główna posiada dwa gniazda pamięci DDR3 oraz obsługuje technologię Dual Channel. Po instalacji pamięci, BIOS automatycznie wykryje specyfikację i pojemność pamięci. Wykorzystanie technologii Dual Chanel podwaja przepustowość magistrali pamięci. Po instalacji pamięci BIOS automatycznie wykryje specyfikację i pojemność pamięci. Na dwa gniazda DDR3 (DDR3_, DDR3_2) przypadają dwa kanały pamięci a na każdy kanał przypada jedno gniazdo pamięci jak poniżej: Kanał 0: DDR3_ Kanał: DDR3_2 Na dwa gniazda DDR2 (DDR2_, DDR2_2) przypadają dwa kanały pamięci a na każdy kanał przypada jedno gniazdo pamięci jak poniżej: Kanał 0: DDR2_ Kanał: DDR2_2 DDR2_ DDR3_ DDR2_2 DDR3_2 DDR3/DDR2 Konfiguracja Dual Channel: Aby korzystać z technologii Dual Channel należy pamiętać o następujących kwestiach dotyczących ograniczenia specyfikacji chipsetu Intel.. Tryb Dual Channel (Dwukanałowy) nie zostanie włączony, jeśli zainstalowany jest tylko jeden moduł pamięci DDR3/DDR2. 2. Aby włączyć tryb Dual Channel (Dwukanałowy) z dwoma modułami pamięci zaleca się użycie modułów pamięci identycznej marki, rozmiaru, chipów i szybkości. Instalacja sprzętu - 0 -

11 -4-2 Instalacja pamięci Aby zapobiec uszkodzeniu modułu pamięci, przed jego instalacją należy wyłączyć komputer i odłączyć kabel zasilania. Pamięci DDR2 i DDR3 nie są kompatybilne ze sobą lub z modułami DDR DIMM. Upewnij się iż instalujesz pamięci DDR2 na tej płycie głównej. Płyta nie oferuje jednoczesnej obsługi pamięci DDR2 i DDR3. Wcięcie DDR2 DIMM DDR3 DIMM Moduły pamięci DDR3/DDR2 posiadają wcięcie dzięki czemu można je umieścić w slotach tylko w jednym kierunku. Aby poprawnie zainstalować moduły pamięci proszę wykonać następujące kroki. Krok: Sprawdź kierunek instalacji pamięci. Odchyl zatrzaski znajdujące się po obu stronach złącza pamięci. Włóż moduł pamięci pionowo do złącza tak jak na rysunku obok. Następnie dociśnij moduł do dołu. Krok 2: Zamknij zatrzaski na obu końcach złącza w celu zablokowania modułu. - - Instalacja sprzętu

12 -5 Instalacja kart rozszerzeń Przeczytaj poniższe instrukcje zanim rozpoczniesz instalację kart rozszerzeń: Upewnij się, że płyta główna obsługuje instalowaną kartę rozszerzeń. Uważnie zapoznaj się z dołączoną do niej instrukcją obsługi. W celu uniknięcia uszkodzenia sprzętu należy zawsze przed instalacją odłączyć komputer od zasilania. Złącze PCI Express x Złącze PCI Express x6 Złącze PCI Aby zainstalować kartę rozszerzeń należy wykonać wymienione poniżej czynności.. Zlokalizuj odpowiednie złącze dla danej karty rozszerzeń. Usuń osłonę w obudowie na tylnym panelu. Umieścić kartę w odpowiednim złączu, a następnie delikatnie ją dociśnij. 3. Upewnij się, że metalowe styki na karcie są całkowicie osadzone w gnieździe. 4. Przykręć śrubą wspornik karty do obudowy. 5. Załóż ponownie pokrywę obudowy komputera. 6. Włącz zasilanie komputera, a jeśli jest to niezbędne, skonfiguruj wymagane ustawienia karty rozszerzenia w BIOSie płyty głównej. 7. Zainstaluj w systemie operacyjnym odpowiedni sterownik. Przykład: Instalacja i deinstalacja karty graficznej PCI Express: Instalacja karty graficznej: Przyłóż kartę do złącza PCI Express, delikatnie dociśnij w dół. Upewnij się, że karta została bezpiecznie i stabilnie ulokowana w złączu. Deinstalacja karty: Delikatnie przesuń zatrzask zabezpieczający i wyjmij kartę z portu. Instalacja sprzętu - 2 -

13 -6 Opis tylnego panelu I/O (We/Wy) Złącze klawiatury i myszy PS/2 W celu instalacji klawiatury i myszy PS/2, podłącz mysz do górnego portu (zielonego), a klawiaturę do dolnego portu (purpurowego). Port równoległy Użyj portu równoległego do podłączenia urządzeń takich jak drukarka, skaner i inne. Port równoległy jest także nazywany portem drukarki. Port szeregowy Użyj portu szeregowego do podłączenia urządzeń takich jak mysz, modem lub inne peryferia. Port D-Sub Port D-Sub wspiera 5-pinowe złącze D-Sub. Podłącz monitor do tego portu, który wspiera złącze D-Sub. Złącze USB Port USB 2. umożliwia podłączenie urządzeń USB, takich jak: klawiatura, mysz, drukarka, USB flash drive itd. Złącze sieciowe (LAN) RJ-45 Złącze karty sieciowej Gigabit Ethernet, oferujące możliwość transmisji danych z szybkością Gb/s. Poniższe tabelki opisują stan diod LED złącza LAN. LED Prędkości Port LAN LED Aktywności Wejście liniowe (niebieski) LED Połączenia/Prędkości: Stan Opis Pomarańczowy Prędkość transmisji Gb/s Zielony Prędkość transmisji 00Mb/s Wyłączony Prędkość transmisji 0Mb/s LED Aktywności: Stan Opis Migający Transmisja lub odbiór danych Wyłączony Brak aktywności Domyślne złącze wejścia liniowego audio. Do złącza wejścia liniowego można podłączyć takie urządzenia jak CD-ROM, walkman, itd. Wyjście liniowe (zielony) To domyślne złącze wyjście cyfrowego (line out) służy do podłączenia słuchawek z mikrofonem lub głośników stereo. Może ono także służyć do podłączenia przednich głośników w konfiguracji kanałów audio 4/5.. Wejście mikrofonu (MIC - różowy) Domyślne gniazdo wejścia mikrofonu. Mikrofon musi być podłączony do gniazda wejścia mikrofonu. Aby odłączyć przewód podłączony do złącza tylniego panelu, należy najpierw odłączyć go od przyrządu, a następnie od płyty głównej. Aby odłączyć przewód, należy go wyciągnąć ze złącza na wprost. Kołysanie nim z boku na bok może spowodować zwarcie elektryczne wewnątrz konektora Instalacja sprzętu

14 -7 Opis złączy wewnętrznych) ATX_2V 2) ATX 3) CPU_FAN 4) SYS_FAN 5) FDD 6) IDE 7) SATA2_0//2/3 8) F_PANEL 9) F_AUDIO 0) CD_IN) SPDIF_O 2) F_USB/F_USB2 3) COMB 4) CLR_CMOS 5) BAT Przed podłączeniem urządzeń wewnętrznych przeczytaj poniższe wskazówki: Upewnij się, że urządzenia są przystosowane do złączy, do których chcesz je podłączyć. Przed instalacją urządzenia upewnij się, że zarówno ono samo jak i komputer są wyłączone. Odłącz zasilanie, aby zapobiec uszkodzeniu sprzętu. Przed włączeniem komputera upewnij się, że wszystkie przewody zostały odpowiednio podłączone do złącz na płycie głównej. Instalacja sprzętu - 4 -

15 /2) ATX_2V/ATX (Złącza zasilania 2x2 2 V oraz 2x2) Poprzez te złącza, zasilacz dostarcza energię do wszystkich komponentów na płycie głównej. Przed podłączeniem zasilacza należy upewnić się, że wszystkie komponenty i urządzenia są prawidłowo zainstalowane. Kształt złącza zasilania umożliwia łatwe podłączenie konektora tylko w jednej pozycji. W celu połączenia zasilacza z płytą podłącz złącze zasilacza do złącza zasilania płyty głównej. Złącze zasilania 2V zapewnia zasilanie procesora. Jeśli złącze nie jest podłączone, system nie uruchomi się. Moc zasilacza musi odpowiadać wymaganiom energetycznym stawianym przez system. Zaleca się użycie zasilacza, który sprosta wysokiemu zapotrzebowaniu na energię (500W lub większych). Jeśli zasilacz nie jest w stanie dostarczyć wymaganej energii, może to prowadzić do niestabilnej pracy systemu lub uniemożliwić jego uruchomienie. 3 ATX_2V 4 2 ATX_2V: Nr pinu Definicja GND 2 GND 3 +2V 4 +2V ATX: Nr pinu Definicja 3. 3V 2 3. 3V 3 GND 4 +5V 5 GND 6 +5V 7 GND 8 Power Good 9 5VSB (SB +5V) 0 +2V +2V (Tylko dla 2x2-pin ATX) 2 3. 3V (Tylko dla 2x2-pin ATX) Nr pinu Definicja 3 3. 3V 4-2V 5 GND 6 PS_ON (soft On/Off) 7 GND 8 GND 9 GND 20-5V 2 +5V 22 +5V 23 +5V (Tylko dla 2x2-pin ATX) 24 GND (Tylko dla 2x2-pin ATX) ATX Instalacja sprzętu

16 3/4) CPU_FAN/SYS_FAN (Złącza zasilania wentylatorów) Opisywany model płyty głównej posiada 4-pinowe złącze zasilania wentylatora procesora CPU (CPU_FAN) oraz 3 pinowe złącze zasilania wentylatora (SYS_FAN). Konstrukcja złączy większości wentylatorów zapewnia ich łatwe połączenie bez możliwości pomyłki. Podczas podłączania kabla wentylatora należy podłączyć go we właściwym kierunku (czarny przewód to przewód uziemienia). Płyta główna umożliwia monitorowanie prędkości obrotowej wiatraka procesora. Wymaga to odpowiednio przystosowanego wiatraka. Dla optymalnego odprowadzania ciepła zalecane jest, by wiatrak został zainstalowany wewnątrz obudowy komputera. CPU_FAN CPU_FAN: Nr pinu Definicja GND 2 +2V 3 Wykrywanie 4 Kontrola prędkości SYS_FAN SYS_FAN: Nr pinu Definicja GND 2 +2V 3 Wykrywanie Należy pamiętać, aby podłączyć przewody wentylatora do złącz, aby zapobiec przegrzaniu procesora/systemu. Przegrzanie może być przyczyną uszkodzenia procesora lub zawieszenia systemu. Złącza wentylatorów nie są konfigurowalne za pomocą zworek. Nie należy umieszczać zworek na złączach wentylatorów. 5) FDD (Złącze napędu dyskietek) Złącze FDD służy do podłączenia taśmy napędu dyskietek FDD. Typy obsługiwanych napędów FDD: 360 KB, 720 KB,, 2 MB,, 44 MB oraz 2, 88 MB. Przed podłączeniem taśmy FDD należy zwrócić uwagę na położenie wycięć w złączu i przewodzie FDD ułatwiających podłączenie. Pin nr na taśmie podłączeniowej jest oznaczony innym kolorem. W celu zakupu opcjonalnej taśmy łączącej FDD z płytą głowną należy skontaktować się z lokalnym dystrybutorem sprzętu komputerowego Instalacja sprzętu - 6 -

17 6) IDE (Złącze IDE) Do jednego złącza IDE można podłączyć do dwóch urządzeń IDE. Przed dołączeniem kabel IDE, znajdź niezawodne rowek na złączu. Aby podłączyć dwa urządzenia IDE należy przestawić zworkę na jednym urządzeniu IDE do pozycji Master (Nadrzędny), a w drugim do pozycji Slave (Podległy). (Informacje dotyczące ustawień znajdują się w instrukcjach do urządzeń IDE. ) DEBUG PORT 2 DEBUG PORT DEBUG PORT DEBUG PORT 7) SATA2_0//2/3 (Złącza SATA 3Gb/s) SATA 3Gb/s jest kompatybilne ze standardem SATA, 5Gb/s. Każde złącze umożliwia podłączenie jednego urządzenia SATA. SATA2_3 7 SATA2_2 7 SATA2_ 7 7 Nr pinu Definicja GND TXP TXN GND RXN RXP GND SATA2_0 Końcówkę kabla SATA (w kształcie litery L) podłącz do dysku twardego SATA Instalacja sprzętu

18 8) F_PANEL (Złącze panelu przedniego) Umożliwia podłączenie: przycisku zasilania, przycisku reset, głośnika komputera i diody LED zasilania do przedniego panelu obudowy, zgodnie z przedstawionym poniżej przydziałem pinów. Zwróć uwagę na rozmieszczenie pinów dodatnich i ujemnych przed podłączeniem przewodów. Głośnik Przełącznik zasilania Dioda LED/Zasilania/Uśpienia PW- PW+ MSG- MSG+ SPEAK- SPEAK+ PWR PWR+ CI+ CI- RES+ RES- HD- HD+ Dioda LED zasilania Czujnik otwarcia obudowy Przełącznik reset Dioda LED aktywności dysku twardego IDE MSG/PWR (LED informacji/zasilenia/uśpienia, Żółty): Status LED Umożliwia podłączenie diody LED zasilania do przedniego panelu S0 Świeci obudowy. Dioda wskazuje na stan komputera: świeci się (komputer jest S Miga włączony), miga (komputer jest uśpiony (S)) lub nie świeci się (komputer S3/S4/S5 Nie świeci jest uśpiony (S3/S4) lub wyłączony (S5)). PW (Przełącznik zasilania, Czerwony): Umożliwia podłączenie przycisku zasilania do przedniego panelu obudowy. Możliwa jest konfiguracja, sposobu wyłączanie komputera za pomocą tego przycisku (patrz Rozdział 2 angielskiej wersji podręcznika użytkownika: BIOS Setup, Power Management Setup). SPEAK (Złącze głośnika, Pomarańczowy): Umożliwia podłączenie głośnika systemowego. Przy uruchamianie systemu komputer wydaje sygnał dźwiękowy. Pojedynczy, krótki sygnał oznacza, że nie został wykryty żaden problem. W celu zasygnalizowania problemu, komputer wydaje różne rodzaje dźwięków (Aby uzyskać informacje na temat rodzajów sygnałów, odnieś się do angielskiej wersji podręcznika użytkownika, Rozdział 5, Troubleshooting). HD (Dioda LED aktywności dysku twardego IDE, Niebieski): Umożliwia podłączenie diody LED aktywności dysku twardego do przedniego panelu obudowy. Dioda świeci się, gdy dysk twardy czyta lub zapisuje dane. RES (Przełącznik reset, Zielony): Umożliwia podłączenie przełącznika reset do przedniego panelu obudowy. Przełącznika reset używaj, aby zrestartować komputer, gdy system się zawiesi i nie reaguje na miękki restart. CI (Czujnik otwarcia obudowy): Umożliwia podłączenie czujnika otwarcia obudowy informującego o otwarciu obudowy. Do prawidłowego działania tej funkcji wymagana jest obudowa wyposażona w odpowiedni czujnik. DEBUG Obudowy mogą posiadać różne złącza panelu przedniego w zależności od producenta oraz modelu. Moduł przedniego panelu zwykle składa się z przełącznika zasilania, przełącznika resetu, diody LED zasilania, diody LED aktywności dysku twardego, złącze głośnika, itd. Przed podłączaniem modułu do złącza sprawdź uważnie rozkład pinów. Instalacja sprzętu - 8 -

19 9) F_AUDIO (Przedni panel audio) Złącze to umożliwia podłączenie przedniego panelu audio w standardzie HD (Intel High Definition) lub AC97. Podczas podłączania modułu audio panelu przedniego, sprawdź uważnie rozkład pinów. Nieprawidłowe połączenie pomiędzy modułem a złączem może spowodować niepoprawną pracę urządzenia audio lub nawet jego uszkodzenie. Dla przedniego panelu audio HD: Dla przedniego panelu audio AC 97: Nr pinu Definicja Nr pinu Definicja 2 0 MIC2_L MIC 9 2 GND 3 MIC2_R 4 -ACZ_DET 5 LINE2_R 6 GND 7 FAUDIO_JD 8 Brak pinu 9 LINE2_L 0 GND 2 GND 3 MIC Power 4 NC 5 Line Out (R) 6 NC 7 NC 8 Brak pinu 9 Line Out (L) 0 NC Domyślnie, sterownik audio jest skonfigurowany na obsługę trybu HD audio. W celu podłączenia do tego złącza modułu audio AC 97 panelu przedniego, odnieś się do instrukcji Configuring 2/4/5. /7. -Channel Audio w Rozdziale 5 podręcznika angielskiego. Sygnał audio będzie obecny zarówno na złączach panelu przedniego jak i tylnego. Informacje na temat jak wyciszyć panel tylni (możliwe tylko w przypadku panelu przedniego zgodnego z HD) znajdują się w Rozdziale 5, Konfiguracja dźwięku 2/4/5. /7.. Moduł audio panelu przedniego w niektórych obudowach komputerowych posiada osobne złącza na każdym przewodzie zamiast pojedynczego wtyku. W celu uzyskania informacji na temat sposobu podłączania takiego modułu proszę skontaktować sie z producentem obudowy. 0) CD_IN (Złącze CD IN) Do tego złącza można podłączyć wyjście audio na napęd CD-ROM lub DVD-ROM. Nr pinu Definicja CD-L 2 GND 3 GND 4 CD-R Instalacja sprzętu

20) SPDIF_O (Złącze wyjścia S/PDIF) Do wyjścia S/PDIF można podłączyć urządzenia służące do odtwarzania dźwięku za pomocą przewodu cyfrowego S/PDIF. Przewód ten może okazać się niezbędny w przypadku niektórych kart graficznych, gdy chcemy doprowadzić sygnał dźwiękowy do odbiornika HDMI. W celu uzyskania dodatkowych informacji na temat podłączania przewodu cyfrowego S/PDIF proszę przeczytać instrukcję dołączoną do karty rozszerzającej. Nr pinu Definicja SPDIFO 2 GND 2) F_USB/F_USB2 (Przednie złącza USB) Złącza USB odpowiadają specyfikacji USB 2. 0/.. Każde ze złącz umożliwia podłączenie dwóch portów USB poprzez opcjonalny przewód. W celu uzyskania dodatkowych informacji na temat możliwości zakupu opcjonalnego kabla USB skontaktuj się z lokalnym dostawcą Nr pinu Definicja Zasilanie (5V) 2 Zasilanie (5V) 3 USB DX- 4 USB DY- 5 USB DX+ 6 USB DY+ 7 Masa (GND) 8 Masa (GND) 9 Brak pinu 0 Nie podłączony Nie należy podłączać przewodów IEEE394(2x5-pinów) do złącza USB. Przed instalacją złącza USB zawsze wyłącz komputer i odłącz przewód zasilający. Instalacja sprzętu

21 3) COMB (Złącze portu szeregowego) To złącze umożliwia podłączenie opcjonalnego kabla portu COM. W celu uzyskania dodatkowych informacji na temat możliwości zakupu kabla, skontaktuj się z lokalnym dostawcą Nr pinu Definicja NDCD- 2 NSIN 3 NSOUT 4 NDTR- 5 GND 6 NDSR- 7 NRTS- 8 NCTS- 9 NRI- 0 Brak pinu 4) CLR_CMOS (Kasowanie pamięci CMOS) W celu skasowania pamięci CMOS (np. ustawień BIOS, ustawienia daty) oraz przywrócenia fabrycznych ustawień, należy na krótko zewrzeć zworką lub dowolnym metalowym urządzeniem (np. śrubokrętem) dwa zaznaczone piny. Otwarcie: Normalne położenie Zwarcie: Zerowanie pamięci CMOS Przed kasowaniem pamięci zawsze wyłączaj komputer i odłączaj zasilanie. Przed włączeniem komputera po skasowaniu pamięci CMOS upewnij się, że zworka została usunięta. Pozostawienie jej na miejscu może spowodować uszkodzenie płyty głównej. Po zrestartowaniu systemu przejdź do ustawień BIOS i wczytaj domyślne ustawienia fabryczne (wybierz Load Optimized Defaults) lub samodzielnie skonfiguruj BIOS (Patrz Rozdział 2 angielskiej wersji podręcznika użytkownika: BIOS Setup) Instalacja sprzętu

22 5) BAT (Bateria) Bateria dostarcza energii do przechowywania danych (takich jak ustawienia BIOS, data i czas) w pamięci CMOS, gdy komputer jest wyłączony. Jeśli bateria nie zostanie wymieniona, gdy jej napięcie spadnie do niskiego poziomu, dane CMOS mogą zostać utracone. Aby usunąć zawartość pamięci CMOS:. Wyłącz komputer i odłącz przewód zasilający. Delikatnie wyjmij baterię i odłóż ją na bok na około jedną minutę. (Można także użyć metalowego przedmiotu do zwarcie przez pięć sekund styku dodatniego i ujemnego uchwytu baterii. ) 3. Zainstaluj ponownie baterię. Podłącz przewód zasilający i włącz komputer. Przed wymianą baterii zawsze wyłączaj komputer i odłączaj przewód zasilający. Baterię należy wymieniać na taką samą lub równoważną, zalecaną przez producenta. Wymiana na nieprawidłowy model grozi wybuchem. Skontaktuj się ze sprzedawcą, jeżeli nie potrafisz wymienić baterii lub nie jesteś pewny/a co do jej modelu. Podczas instalacji baterii zwróć uwagę na oznaczenia (+) i (-) na jej końcach. Zużyte baterie należy usuwać według miejscowych przepisów ochrony środowiska. Instalacja sprzętu

23 Instalacja sprzętu

24 Instalacja sprzętu

Suszarka do zabudowy

Suszarka wolnostojąca

Okap pod szafkowy

Okap ścienny

Okap wyspowy

30-40 zł

Montaż rury spiro

80 zł

Szuflada grzewcza

60-80 zł

Ekspres do kawy

 Montaż i podłączenie TV

Podłączenie i wpis do karty gwarancyjnej

Montaż telewizor do 40 cali na statycznym ściennym

Montaż telewizor do 40 cali na statycznym ściennym ruchomym (regulowanym)

Montaż telewizor powyżej 40 cali na statycznym ściennym

Montaż telewizor powyżej 40 cali na statycznym ściennym ruchomym (regulowanym)

Smart TV

Router WIFI

Naprawa i wymiana

100-150 zł/szt.

Usługi dodatkowe

20 zł/szt.

Demontaż zużytego sprzętu AGD

Demontaż zużytego sprzętu TV

Odbiór i wywóz zużytego drobnego sprzętu AGD (elektronarzędzia, ekspres do kawy)

Odbiór i wywóz zużytego małego sprzętu AGD (okap, mikrofalówka, drukarka)

Odbiór i wywóz zużytego średniego sprzętu AGD (pralka, kuchenka, lodówka)

Odbiór i wywóz zużytego dużego sprzętu AGD (lodówka powyżej 150 cm)

Odbiór i wywóz zużytego małego sprzętu RTV (telewizor, radio)

Odbiór i wywóz zużytego dużego sprzętu RTV (telewizor powyżej 32 cale)

Cennik

 Montaż i podłączenie AGD

Montaż

Podłączenie i wpis do karty gwarancji

Przygotowanie do pracy i uruchomienie

40 zł

100 zł

10 zł

Płyta indukcyjna

Płyta grzewcza

Płyta gazowa (Gaz ziemny)

Płyta gazowa ( Propan Butan)

Płyta indukcyjna z wycięciem otworu w blacie

Płyta grzewcza z wycięciem otworu w blacie

Płyta gazowa (Gaz ziemny) z wycięciem otworu w blacie

Płyta gazowa ( Propan Butan) z wycięciem otworu w blacie

---

80 zł

20 zł

Kuchenka wolnostojąca z płytą indukcyjną

Kuchenka wolnostojąca z płytą grzewczą

Kuchenka gazowa wolnostojąca (Gaz ziemny)

Kuchenka gazowa wolnostojąca (Propan Butan)

60 zł

Zmywarka do zabudowy

50 zł

Zmywarka wolnostojąca

Piekarnik 230 V do zabudowy

Piekarnik 230 V wolnostojąca

120 zł

70 zł

30 zł

Piekarnik 230 V + płyty

Piekarnik 400 V do zabudowy

Piekarnik 400 V wolnostojąca

Piekarnik 400 V + płyty

Piekarnik parowy do zabudowy

Piekarnik parowy wolnostojąca

Kuchenka mikrofalowa do zabudowy

Kuchenka mikrofalowa wolnostojąca

Lodówa do zabudowy

Lodówka wolnostojąca

Lodówka side by side

Pralka do zabudowy

Pralka wolnostojąca

 100 zł50 zł20 zł---

Usunięcie awarii, usterki

200-300 zł/szt.

Usunięcie awarii, usterki od godz. 20. 00 do 8. 00

50-300 zł/szt.

Naprawy sprzętu AGD i TV

50 zł/szt.

Zmiana kierunku otwierania drzwi w lodówce z wyświetlaczem

40 zł/szt.

Zmiana kierunku otwierania drzwi w lodówce bez wyświetlacza

Wymiana generatora iskry w kuchence wolnostojącej

60-80 zł/szt.

Wymiana generatora iskry w płycie gazowej

Wymiana iskrownika w kuchence wolnostojącej

Wymiana iskrownika w płycie gazowej

Wymiana czujnika płomienia termopary w kuchence wolnostojącej

Wymiana czujnika płomienia termopary w płycie gazowej

10 zł/szt.

Wymiana dyszy gazowej10-20 zł/szt. 30-50 zł/szt. 60-70 zł/szt. 80-100 zł/szt. 40-50 zł/szt. 60-80 zł/ szt.

Instalacja sprzętu Ge Appliances Aek12

Bezpośredni link do pobrania Instalacja sprzętu Ge Appliances Aek12

Starannie wybrane archiwa oprogramowania - tylko najlepsze! Sprawdzone pod kątem złośliwego oprogramowania, reklam i wirusów

Ostatnia aktualizacja Instalacja sprzętu Ge Appliances Aek12